środa, 11 maja 2016

Jak dobrać rozmiar gorsetu

Wybranie właściwego rozmiaru gorsetu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osoby nieobeznanej w temacie. Te wszystkie cale, centymetry przeplatane z S/M/L, a tu jeszcze trzeba coś odjąć, a tam już nie,  tu musi być mniej, a tam nie może – od ilości informacji we wszelkich poradnikach niejednego z nas już zapewne rozbolała głowa, a wciąż nie do końca wiemy jaki rozmiar jest dla nas odpowiedni.
Czy jednak da się w prostych słowach wytłumaczyć jak dobrać tak specyficzny rodzaj garderoby jakim jest gorset? Osobiście uważam, że się da, ale pod jednym warunkiem: trzeba chcieć to zrozumieć!

Gorset jest jak matematyka

Aby zrozumieć zasadę doboru rozmiaru gorsetu do własnej sylwetki trzeba umieć liczyć. Ale spokojnie, nikt nie mówi tu o całkach czy innych funkcjach. Wystarczą podstawy takie jak dodawanie, odejmowanie oraz mnożenie i dzielenie. Jeżeli już to nas przeraża to warto się zastanowić, czy w ogóle chcemy w gorsety „wchodzić”. W końcu nie mówimy tu o doborze luźnej sukienki czy koszulki, a o gorsecie – elemencie garderoby, który wpływa na zmianę naszej sylwetki, a więc mieści się w kategorii modyfikacji ciała (zwłaszcza gdy zamierzamy nosić go regularnie). Dla własnego dobra warto jest więc zapoznać się z metodą doboru odpowiedniego rozmiaru. Dla osób leniwych skrócona wersja tego artykułu została zawarta w ostatnim akapicie, nie zmienia to faktu, że warto zapoznać się z całym tekstem by lepiej zrozumieć problem dobierania rozmiaru gorsetów dostępnych na rynku.

Od czego zacząć? Najlepiej od spisania własnych wymiarów. W wymiarach sklepowych dla gorsetów RTW (Ready to Wear – „gotowe do noszenia”, a więc standardowe rozmiary) zwykle podaje się trzy podstawowe obwody (pod biustem, w talii, w biodrach) i wysokość z przodu (przy zapięciu) oraz z tyłu (przy wiązaniu). Wystarczy więc, że spiszemy sobie te właśnie wymiary naszej sylwetki by móc dobrać odpowiedni do nich gorset. Pamiętajmy, żeby mierzyć się w odpowiednich miejscach. Obwód pod biustem mierzymy tuż pod piersiami, talię w najwęższym miejscu tułowia (zwykle wypada powyżej pępka), a wymiar w biodrach najlepiej zmierzyć na wysokości kości biodrowych lub delikatnie poniżej nich. Oczywiście biodra wypadają niżej, ale mało który gorset RTW sięga tak nisko, zwykle więc podany obwód będzie bardziej adekwatny do naszych kości biodrowych niż do bioder samych w sobie. Dla własnego spokoju możemy spisać sobie oba wymiary: obwód na wysokości kości biodrowych oraz w biodrach i/lub zapytać sprzedawcę o wysokość od talii do końca gorsetu (czyli wysokość, na której był mierzony obwód dolny) i na takiej wysokości pobrać miarę.

 
W przypadku gorsetów typu overbust dodatkowo będziemy potrzebować obwód w biuście (mierzony w najszerszym miejscu, zwykle na wysokości sutków). Zazwyczaj dla gorsetów zasłaniających biust nie podaje się już obwodu pod biustem, także wymiar w biuście zastępuje go w tabelce. Jako że bardziej popularne u nas są jednak gorsety typu underbust, a więc kończące się pod biustem, to dalsza część tego tekstu będzie się odnosić właśnie od nich.

 

Wysokości podane w tabelkach rozmiarowych dla gorsetów RTW odmierzają długość gorsetu od jego czubka do samego dołu. Mierzy się je wzdłuż zapięcia z przodu (najczęściej busku) oraz wzdłuż fiszbin przy wiązaniu z tyłu. Dzięki tym wymiarom wiemy jak długi jest gorset. To, jak wysoko będzie on sięgał na ciele wyczytamy z załączonych przez producenta zdjęć - należy jednak pamiętać, że nasza talia niekoniecznie wypadnie w tym samym miejscu co talia modelki sklepowej. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze sprzedawcą. Oczywiście byłoby lepiej gdyby podane wysokości były mierzone od talii do górnej krawędzi i od talii do krawędzi dolnej, ale takie luksusy tylko u gorseciarki. ;)

Wymiary wymiarom nierówne

Poprawnie zasznurowany gorset - wiązanie równoległe.
Gdy znamy już własne wymiary możemy przejść do porównania ich z tymi podanymi w tabelce dla gorsetów w poszczególnych rozmiarach. Najważniejszym, wyjściowym wymiarem będzie obwód talii. Od tego jakiej redukcji oczekujemy od gorsetu zależy jaki rozmiar wybierzemy. Wspomnieliśmy o redukcji, a więc ...odejmowanie! Jeśli zależy nam na dużej redukcji będziemy szukać gorsetu, którego wymiar w talii jest mniejszy od naszej talii naturalnej o 10-15cm (dokładniej o ok. 20% obwodu talii). Jeśli wystarczy nam mała redukcja to możemy wybrać gorset o talii mniejszej od naszej o 5-10cm (ok. 10% obwodu talii).
Na przykład gdy chcemy osiągnąć dużą redukcję mając naturalną talię o wartości 70cm będziemy szukać gorsetu o obwodzie w talii (przy maksymalnym zasznurowaniu) w granicach 55-60cm (70cm - 15cm = 55cm, 70cm - 10cm = 60cm).
Natomiast dla małej redukcji wystarczy nam w tym przypadku gorset o talii 60-65cm (70cm - 10cm = 60cm, 70cm - 5cm = 65cm).

Jeśli już znajdziemy rozmiar mieszczący się w pożądanym przedziale przechodzimy do sprawdzenia obwodu pod biustem oraz w biodrach. W przypadku tych dwóch wymiarów najbardziej pożądany będzie gorset, który ma obwody góry i dołu równe lub zbliżone do naszych (ale nie większe!).
Przykładowo jeśli naturalnie mamy pod biustem 75cm to najlepiej będzie jeśli gorset w wybranym rozmiarze będzie się mieścił w granicach 70-75cm. Do tego mając obwód na wysokości kości biodrowych równy 90cm będziemy chciały by gorset miał również na tej wysokości obwód zbliżony do naszego lub delikatnie mniejszy, a więc w okolicach 85-90cm. Jeśli obwód gorsetu przy maksymalnym zasznurowaniu na wysokości bioder lub pod biustem byłby większy od naszego naturalnego obwodu w tym miejscu to gorset będzie na nas za duży i mimo pełnego zamknięcia gorsetu będziemy miały luz pomiędzy gorsetem a naszym ciałem. Dlatego lepiej już wybrać gorset o kilka centymetrów ciaśniejszy w tym miejscu niż za luźny (różnicę w wymiarach wyrówna wtedy przerwa pod wiązaniem). 
 
Gorset za wąski w biodrach.
Gorset za wąski pod biustem i za szeroki w biodrach.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rozbieżność proporcji w gorsecie względem naszego ciała. Jeśli wybierzemy rozmiar gorsetu, w którym jego obwód pod biustem będzie, powiedzmy, 5cm mniejszy niż nasz naturalny obwód w tym miejscu i obwód na wysokości kości biodrowych również będzie 5cm mniejszy niż nasz, to sznurowanie będzie się układać równolegle, a więc taki gorset będzie na nas leżał lepiej niż gorset, w którym te różnice nie byłyby równomierne. Oznacza to, że jeśli gorset będzie miał obwód pod biustem równy naszemu, ale w biodrach będzie mniejszy o więcej niż 5cm to sznurowanie z tyłu najpewniej będzie przypominało literę „A”.
 Natomiast jeśli sytuacja będzie odwrotna, czyli obwód pod biustem w gorsecie będzie dużo mniejszy niż nasz naturalny, a w biodrach zbliżony do naszego, to zapewne sznurowanie układać się będzie na kształt litery „V”. Często tak układające się sznurowanie jest odbierane jako błąd użytkownika, jednak powinniśmy to postrzegać raczej jako gorset niedopasowany kształtem do naszej sylwetki. Oczywiście, najbardziej pożądane będzie sznurowanie układające się równolegle – wizualizując, w taki oto sposób „I I” – jednak nie zawsze jesteśmy w stanie takowy efekt uzyskać i wynikać to będzie jedynie z kształtu gorsetu oraz jego wymiarów względem naszej sylwetki, a nie z naszej nieudolności czy niewiedzy.

Marka a rozmiar

Szukając dla siebie gorsetu RTW musimy mieć świadomość, że każda marka ma trochę inne standardy rozmiarowe, inny wykrój a co za tym idzie również inne możliwości redukcji i odmienny kształt. W dodatku często gorsety różnych firm są inaczej oznaczone. Dlatego dobierając rozmiar gorsetu od jednego producenta nie sugerujmy się rozmiarami gorsetów innych marek. Lepiej przed zakupem zapoznać się z tabelką wymiarów podaną przy danym modelu gorsetu niż później żałować zakupu niewłaściwego rozmiaru.

Najczęściej rozmiary gorsetów podaje się w calach, zwłaszcza te zagranicznych marek. Rozmiary gorsetów rosną względem siebie o 2 cale, czyli po gorsecie w rozmiarze 20cali będzie gorset w rozmiarze 22cali, kolejny będzie 24calowy, następnie 26calowy itd. Jako, że w Polsce używamy centymetrów do mierzenia, a nie cali (jak ma to miejsce m.in. w Wielkiej Brytanii) warto nauczyć się przeliczać cale na centymetry.

1 cal = 2,54 cm
Dla ułatwienia obliczeń w pamięci możemy sobie zaokrąglić 1 cal do 2,5 cm. Tak więc gorset w rozmiarze 24 cali będzie równy ok. 60cm, co oznacza, że gorset 24calowy przy maksymalnym zasznurowaniu będzie miał obwód w talii wynoszący średnio 60cm (24 x 2,5 = 60).
Dlatego, jeśli nasza naturalna talia wynosi 70cm, a pożądana przez nas redukcja mieści się w granicach 10cm to gorset o rozmiarze 24 cali będzie dla nas odpowiedni. Jeśli natomiast będziemy oczekiwać większej redukcji to wybierzemy gorset o mniejszym rozmiarze, czyli 22 cale, a więc (22 x 2,5 = 55cm) ok. 55cm przy maksymalnym zasznurowaniu, co daje nam redukcję do 15cm.
Wśród polskich marek produkujących gorsety RTW używa się oznaczeń rozmiarowych „S/M/L”, do których przywykliśmy już w przemyśle odzieżowym. Taką rozmiarówkę zapoczątkowało PaperCats, możemy też ją spotkać w gorsetach od RebelMadness. Niestety, dla obu tych firm gorset w tym samym rozmiarze będzie miał zupełnie inne wymiary!
Na przykładzie rozmiaru XS:
- w gorsecie Cyan Rose od RebelMadness obwód talii dla tego rozmiaru wynosi 51cm, a więc ok. 20cali,
- w gorsecie Laurel od PaperCats obwód talii dla tego rozmiaru wynosi 54cm, a więc bliżej 22cali.
Obwody pod biustem i w biodrach również są inne w przypadku obu marek dla, wydawałoby się, tego samego rozmiaru. Dlatego tak ważne jest, by każdorazowo zapoznać się z tabelką wymiarów dla danego modelu zanim dokona się zakupu.

Podsumowując, aby dobrze dobrać gorset do naszej sylwetki należy najpierw zapoznać się z tabelką rozmiarów od danego producenta i porównać je z naszymi wymiarami. Wymiary gorsetu powinny być zbliżone lub nieznacznie mniejsze od naszych naturalnych w obwodzie pod biustem oraz na wysokości kości biodrowych. Natomiast na wysokości talii pożądany będzie obwód gorsetu mniejszy od naszej naturalnej (zależnie od oczekiwanej redukcji) w granicach 5-15cm (dokładniej mówiąc w granicach 10-20% obwodu naszej talii). Dodatkowo warto sprawdzić jaka jest długość gorsetu żeby mieć pewność, że nie będzie się nam wbijał w uda czy też w biust (zwłaszcza gdy mamy stosunkowo krótki tułów). W razie wątpliwości warto skontaktować się z obsługą sklepu i poprosić o pomoc w doborze rozmiaru – w końcu oni najlepiej wiedzą jak ich gorsety są skonstruowane.

1 komentarz: